Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

W miejscu pracy duża część z nas spędza większość swojego życia, czasami jest to nawet do kilkunastu na dzień. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli bardzo się odbija na innych rzeczach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Ciągłe napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na stan zdrowia danego pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy to co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co ma robić, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie widzi żadnych pozytywów, może zacząć brakować motywacji do rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
W pierwszym przypadku bardzo często wystarczy poszukać innego pracodawcy, żeby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek przeważnie się wiąże z przekwalifikowaniem, które jednak nie oznacza wcale, że zaczyna się wszystko od samego początku, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniejsze doświadczenia mogą się bardzo przydać w nowym zawodzie.
Obawy wielu osób może budzić czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet niezbędne kilka lat aby osiągnąć biegłość, lecz w niejednym przypadku wystarczy parę miesięcy.
Istotnym aspektem będzie również to, kto może pomóc w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy zrobić to samemu, czy wykorzystać profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.