Jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie pracodawcy zaczynają mieć zwiększające się problemy z wyszukaniem odpowiednich pracowników, na dzień dzisiejszy taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak się okazuje, taka sytuacja ma miejsce w wielu państwach, zaś Polska jest sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Wynika to z paru powodów i z pewnością z takiego obrotu sprawy cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, jakie stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT cały czas rodzi spore problemy, to jednak w ogólnym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności są poszukiwani mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, głównie autobusów i ciężarówek, a następnie operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Dalsze miejsca przypadają usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju hotele i restauracje także nie mają prosto jeśli zamierzają zatrudnić porządne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zauważyć można w dużej ilości branż bardzo dużą rywalizację o pracownika. Firmy jakie chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi przede wszystkim będą zwiększone pensje.