Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to polepszająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość około ośmiu procent, a spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracownicy mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla naszej gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ogólna liczba osób nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Główną przyczyną takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie wpływają zbyt mocno na stopę bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od dwustu lat, a nadal pomimo pojawienia się dużej liczby maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.