Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością tego typu sytuacja występuje w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja jest korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla gospodarki, którą może napędzić wzrost wynagrodzeń. Poza tym coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest systematyczny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 liczba ludzi bez pracy może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom licznych osób, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a cały czas pomimo wykorzystywania ogromnej ilości maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.