Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie przedsiębiorstwa zaczynają mieć naprawdę duże problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy, obecnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj plasuje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem paru różnych powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają pośród poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. Tak więc są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym wzięciem cieszą się również stolarze, spawacze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Dalsze miejsca przypadają branży usługowej i gastronomicznej – różnego rodzaju hotele i knajpy również nie mają prosto jeżeli planują zatrudnić profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często zauważyć można w wielu branżach bardzo dużą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą zdobyć nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.